از روزبه تا سلمان محمدی!

صلی الله علیک یا اباعبدالله الحسین(ع)

خطبه ی رسول خدا(ص) در وصف ماه مبارک رمضان
نویسنده : غریب آشنا - ساعت ٩:٤۱ ‎ب.ظ روز یکشنبه ۱ امرداد ۱۳٩۱
 

پیامبر اکرم(صلی الله علیه و آله وسلم) فرمودند:

ای مردم! ماه خدا با برکت و رحمت و آمرزش به سوی شما روی کرده است.

ماهی که نزد خدا بر‌ترین ماه‌ هاست و روز‌هایش بهترین روز‌ها و شب‌ هایش بهترین شب‌ ها و ساعت‌ هایش بهترین ساعت‌ هاست.

ماهی است که در آن شما را به میهمانی خدا خوانده‌ اند و از کسانی قرار داده شده‌ اید که از کرامت خدا بهره می‌برند.

نفس‌ های شما در آن تسبیح و خوابتان عبادت است و کارهای شما در آن مورد قبول و دعا‌هایتان در آن مستجاب است.

پس از خدا با نیت‌ های راستین و دل‌ های پاک بخواهید که در این ماه توفیق روزه داری برای او، و تلاوت کتابش (قرآن) را به شما بدهد.

بدبخت کسی که از آمرزش خدا در این ماه محروم بماند!


با گرسنگی و تشنگی (به واسطه روزه) گرسنگی و تشنگی روز قیامت را به خاطر آورید. بر فقیران و خانه نشستگان (مساکین) صدقه بدهید.

بزرگان خود را گرامی بدارید و به کوچکتران خود محبت کنید و به خویشان خود مهر بورزید. زبان‌های خود را از آنچه نباید گفت نگاه دارید و چشمان خود را بر حرام بپوشانید و گوش‌ های خود را از شنیدن ناشنیدنی‌ ها حفظ کنید.

با یتیمان مردم محبت بورزید تا بعد از شما به یتیمان شما محبت کنند. از گناهان خود به سوی خدا توبه کنید. هنگام نماز دست‌ هایتان را به دعا بلند کنید‏؛ زیرا که وقت نماز بهترین وقت‌ هاست. در این اوقات خداوند با رحمت به بندگان خود نظر می‌ کند و هر گاه با او مناجات کنند‏‏ جوابشان می‌دهد و هر گاه او را ندا دهند به آنان لبیک می‌گوید و اگر او را بخوانند (دعایشان را) مستجاب می‌ کند.

پیامبر عظیم الشان اسلام در ادامه این خطبه می‌فرمایند:

ای مردم! جان‌های شما در گروی کارهای شماست. پس جان خود را با طلب آمرزش (از بند)‌‌ رها سازید. پشت‌ های شما از بار گناهان گران است؛ پس با طول دادن سجده‌ ها آن‌ ها را سبک کنید و بدانید که خداوند به عزت و جلال خود قسم یاد کرده است که نمازگزاران و سجده کنندگان در این ماه را عذاب نکند و در روز قیامت آن‌ها را از آتش جهنم نترساند.

ای مردم! هر که در این ماه مومن روزه داری را افطار دهد ثواب آن برابر آزاد کردن برده و آمرزش گناهان گذشته خواهد بود.

بعضی از اصحاب گفتند که ما توانائی افطار دادن را نداریم‏. پیامبر فرمودند: «از آتش جهنم، با افطار دادن ولو با نصفه‌ای از خرما و یا شربتی از آب دور بمانید همانا این پاداش کسی است که بر بیشتر از این توانائی نداشته باشد.»

ای مردم! هر که اخلاق خود را در این ماه خوب کند، در روزی که قدم‌ ها بر صراط می‌لغزد از آن به راحتی می‌گذرد و هر که کار خدمت گزار یا کنیز خود را سبک گرداند خدا در قیامت حساب او را راحت می‌کند و هر که در این ماه شر خود را از مردم باز دارد خداوند در قیامت غضب خود را از او باز می‌دارد.

هر که در این ماه یتیمی را گرامی دارد خداوند او را در قیامت گرامی می‌دارد و هر که با خویشاوندان خود دیدار کند (صله ارحام)، خداوند او را از اتصال به رحمت خود در قیامت منقطع نخواهد کرد. هر که در این ماه سنتی را به پا دارد خداوند برای او برات دوری از آتش جهنم را می‌نویسد. هر که در این ماه نماز واجبی بخواند خداوند برای او ثواب هفتاد نماز (ماه‌های دیگر) را می‌نویسد. هر که در این ماه بر من صلوات بفرستد، خداوند ترازوی اعمالش را برای روزی که ترازوی اعمال سبک است سنگین می‌گرداند و کسی که در این ماه یک آیه از قرآن را بخواند ثواب کسی را دارد که در ماه‌های دیگر ختم قرآن کرده باشد.

ای مردم! همانا در این ماه درهای بهشت باز است؛ پس از خدا بخواهید که آن‌ ها را بر روی شما نبندد و درهای جهنم در این ماه بسته است پس از خدا بخواهید که آن‌ها را بر روی شما باز نکند. شیاطین در این ماه در زنجیرند پس از خدا بخواهید که آن‌ها را بر شما مسلط نگرداند.

على علیه السلام مى‌فرماید: در این حال از جا برخاسته و عرض کردم، اى پیامبر خدا! بر‌ترین اعمال در این ماه چیست؟

حضرت فرمود: اى اباالحسن!

بر‌ترین اعمال در این ماه پرهیز از محرمات است