از روزبه تا سلمان محمدی!

صلی الله علیک یا اباعبدالله الحسین(ع)

رفع ابهام در مورد بیش فعالی و عوارض دارو
نویسنده : غریب آشنا - ساعت ٩:٥٠ ‎ب.ظ روز دوشنبه ۱٥ مهر ۱۳٩٢
 

یه سری سوءتفاهم و سوال برای برخی دوستان پیش اومده مبنی بر اینکه

اولا هر دارویی عوارض خودش رو داره و پزشک از این قضیه مطلع هست!

یعنی اون بچه به اون دارو نیاز داره!

دوما دارو بدون نسخه پزشک به فروش نمیرسه یعنی جای نگرانی نیست!

سوما تو کاری که تخصص ندارم چرا دخالت میکنم!

در جواب باید عرض کنم بنده به هیچ عنوان به خودم اجازه دخالت در کاری که تخصص ندارم رو نمیدم، اما دلیل اطلاع رسانی در مورد عوارض این دارو!


1.بنده به عنوان یک مربی، بچه های بیش فعال رو بیمار نمیدونم که نیاز به دارو درشون حس کنم چون دیده شده مربیان خوب و حتی خود بنده با مدیریت صحیح براحتی بچه های اینچنینی رو کنترل و به آن سمت و سوی دلخواه هدایت کرده ایم، مگر موارد بسیار بسیار نادر و حاد!

2.طبق مطالعاتی که بنده داشتم خیلی از ماها و امثال ماها طبق تعبیر آقایان در بیش فعالی بسر میبریم!

اگر دست آقایان به انیشتن و امثالهم و مایان در کودکی میرسید معلوم نبود با خوراندن این داروها چه بر سرشان و سرمان می آوردند!

3.مادری که میگه: دکتر بدون معاینه و صرف چند تا سوال و جواب، این دارو رو داره برا بچه تجویز میکنه، چه حرفی برا دفاع باقی می مونه!

4.حواس پرتی برا چنین بچه ای چیز غیر طبیعی نیست که نیاز به درمان داشته باشه ، چون این بچه غرق شیطنت هاشه!

5.بچه ای که شلوغ و شیطونه و حواس پرته به نظرتون بیماره یا بچه ای که با مصرف این دارو دچار افسردگی ، بی حالی ، بی اشتهایی و... شده؟!!(بچه رو باید از نزدیک قبل مصرف دارو و بعد از شروع مصرف دارو ببینید،که چطور بچه ی پر شور و نشاط و فعال حالا آروم و بسیار زیبا نشسته یه گوشه مثل عقب افتاده ها داره غذاش رو میخوره!)

6.وقتی دارو تنها برای 4 ساعت بچه رو متمرکز میکنه و بعد مجددا برگشت به حالت قبلی (تازه معتاد و سرشار از عوارض مصرف دارو) باز هم استفاده از این دارو عاقلانه ست؟!!

7.به نظرتون کمی ظرفیت و تحمل رو بالا ببریم و از ورزش و فعالیت های فیزیکی و کمی توجه و خرج کردن حوصله برا چنین بچه هایی استفاده کنیم به عوارض احتمالی این دارو ولو 1 درصد هم که باشه، عاقلانه نیست؟!

8.برا اعتیاد این دارو که طبق تحقیق دانشگاه علوم پزشکی گیلان با کوکائین و هرویین و کراک و اکستازی برابری میکنه و حتی شدیدتر هم هست چه فکری شده؟!

در آخر تاکید میکنم مشکل بنده تجویز دارو برا موردهای خاص و نادر(همان دیوانه) آن هم تحت مراقبت کامل پزشک نیست، بلکه مشکل ؛ تجویز برای هر بچه ای که پر شور و نشاط و شیطون و بالطبع حواس پرت هست ، که متاسفانه تو سطح مدارس شیوع پیدا کرده!

9.امروزه کشورهای غربی دارند با تفکیک این بچه ها تو مدارس خاص و استفاده از معلم های پر صبر و حوصله و رفتار درمانی (به جای دارو) این بچه ها رو درمان میکنند اما ما...

ضمنا اطلاع از عوارض احتمالی دارو حق هر پدر و مادریست!


......................................

هر گلی عطر و بو و زیبایی خاص خودش رو داره و شرایط زندگی خاص خودش رو هم میطلبه، پس انتظار نداشته باشین همه ی گل های زندگی رو با شرایط دلخواه خودتون وفق بدین!

.......................................

امام موسی کاظم علیه السلام فرمودند:

تَسْتَحِبُّ عِرامةُ الغُلام فی صِغَرهِ لِیَکوُنَ حَکیما فی کِبَرِه.

خوب است فرزند در سنین کودکی بازیگوش باشد تا در سنین بزرگسالی بردبار و صبور باشد.