فقر مالی و تنگدستی شیعیان

محمد بن حسن بن میمون می گوید:

نامه ای به امام عسکری (علیه السلام) نوشتم و از فقر و تنگدستی شکوه کردم، ولی بعدا پیش خود گفتم:"مگر امام صادق نفرموده که:فقر با ما بهتر از توانگری با دیگران است ، و کشته شدن با ما بهتر از زنده ماندن با دشمنان ما است!"

امام در پاسخ نوشت:

هرگاه گناهان دوستان ما زیاد شود ، خداوند آنها را به فقر گرفتار میکند و گاهی از بسیاری از گناهان آنان در میگذرد. همچنان که پیش خود گفته ای،فقر با ما بهتر از توانگری با دیگران است. ما برای کسانی که به ما پناهنده شوند ، پناهگاهیم ، و برای کسانی که از ما هدایت بجویند ، نوریم.

ما نگهدار کسانی هستیم که (برای نجات از گمراهی) به ما متوسل می شوند.

هرکسی ما را دوست بدارد در رتبه بلند(تقرب خداوند) با ماست،و کسی که پیرو ما نباشد به سوی آتش خواهد رفت.(1)

و در جای دیگر طی نامه ای به علی بن حسین بن بابویه قمی (یکی از فقهای بزرگ شیعه) پس از ذکر یک سلسله توصیه ها و رهنمودها چنین یادآوری می کند:

صبرکن و منتظر فرج باش که پیامبر فرموده است: برترین اعمال امت من انتظار فرج است.

شیعیان ما پیوسته در غم و اندوه خواهند بود تا فرزندم(امام دوازدهم) ظاهر شود ، همان کسی که پیامبر بشارت داده که زمین را از قسط و عدل پر خواهد ساخت، همچنانکه از ظلم و جور پر شده باشد.

ای بزرگمرد و مورد اعتماد و فقیه من! صبر کن و شیعیان مرا به صبر فرمان بده!

زمین از آن خداست و هر کسی از بندگانش را که بخواهد ، وارث آن قرار می دهد. فرجام نیکو ، تنها از آن پرهیزکاران است. سلام و رحمت خدا و برکات او بر تو و بر همه شیعیان باد! (2)

برگرفته از کتاب سیره پیشوایان به نقل از:

1.ابن شهر آشوب، مناقب آل أبى طالب، قم، کتابفروشى مصطفوى، ج 4، ص 435 - على بن عیسى الاربلى، کشف الغمّة، تبریز مکتبة بنى هاشمى، 1381 ه'. ق، ج 3، .211

2.ابن شهر آشوب، همان کتاب، ج 4، ص 425 - حاج شیخ عباس قمى، الأنوار البهیة، مشهد، کتابفروشى جعفرى، ص 161 - تتمة المنتهى، چاپ دوم، تهران، کتابفروشى مرکزى، 1333 ه'. ق، ص 299 با اندکى اختلاف در الفاظ.
با توجه به این که شهادت امام عسکرى - علیه السلام - در سال 260 و در گذشت على بن حسین بابویه در سال 329 یعنى 69 سال پس از شهادت حضرت عسکرى رخ داده، برخى، نگارش چنین نامه‏اى را با عناوینى مانند: بزرگمرد و فقیه و مورد اعتماد من، از طرف امام به وى که در آن زمان جوانى بیست ساله بوده، بعید شمرده‏اند، مگر آنکه بگوییم: وى در عین جوانى از نظر فضیلت و شخصیت معنوى در چنان رتبه والایى قرار داشته که شایسته ذکر چنین القابى بوده است (تاریخ الغیبة الصغرى، محمد صدر، الطبعة الأولى، بیروت، دار التعارف للمطبوعات، 1392 ه'. ق، ص 196).

/ 13 نظر / 9 بازدید
نمایش نظرات قبلی
سما

سلام . خدای من چقـــــــــــــــــــــــــــــــدر مهــــــــــــــــــربونه [لبخند]

وارش

سلام ممنون بابت این پست زیبا... خیلی آرومم کرد [گل][گل]

عسل

سلام دوست خوبم. واقعا چه خدای بزرگ و مهربونی داریم.[قلب] ممنونم.موفق باشید.[گل]

حسینـ مهدویـ

گاهی اوقات با خود میگویم: خدا کند شیعه باشیم ! ------------------------------- ای کاش این روزها به جای قیمت مرغ و ماشین و پسته تیتر همه سایتها و روزنامه ها ی یک کشور اسلامی همین گونه احادیث بود آنوقت خودتان قضاوت میکردید ،تفاوت کار از کجاست تا به کجا...!

احمد محمدی

چهل‌وپنج تا شصت دقیقه به سمت بالا حرکت می‌کنند. این مسیر را حدود نیم ساعت تا چهل‌وپنج دقیقه برمی‌گردند. بعضی از مواقع کوه‌هایی دورتر هستند و برای اینكه به وضعیت کار ایشان لطمه نزند، آقا آن ساعت که باید تهجد و نماز و عبادت شخصی خودشان باشد را‌ می‌آیند بیرون و در طول مسیر عبادتشان را انجام می‌دهند. پای کوه که می‌رسیم، نماز را آن‌جا می‌خوانیم. هنوز تاریک است و ..وئئئکسی بیدار نیست. یک ساعتی که بالا می‌رویم، هنوز آفتاب نزده است.

احمد محمدی

چهل‌وپنج تا شصت دقیقه به سمت بالا حرکت می‌کنند. این مسیر را حدود نیم ساعت تا چهل‌وپنج دقیقه برمی‌گردند. بعضی از مواقع کوه‌هایی دورتر هستند و برای اینكه به وضعیت کار ایشان لطمه نزند، آقا آن ساعت که باید تهجد و نماز و عبادت شخصی خودشان باشد را‌ می‌آیند بیرون و در طول مسیر عبادتشان را انجام می‌دهند. پای کوه که می‌رسیم، نماز را آن‌جا می‌خوانیم. هنوز تاریک است و ..وئئئکسی بیدار نیست. یک ساعتی که بالا می‌رویم، هنوز آفتاب نزده است.

گروه تبلیغی-جهادی فدائیان عدالت(رهرو شهدا)

سلام و رحمت وزیر محترم آموزش و پرورش آیا تا به حال درد سوختن را چشیده اید ؟ آیا تا به حال سوز سرما را چشیده اید ؟ آیا تا به حال اسم مدارس کپری به گوشتان خورده است ؟ چند روستا را برایتان نام ببرم تا قبول کنید بعد از 34 سال از نظام مقدس هنوز که هنوز است بسیاری از روستاها مدارسشان کپری و چادری است ؟ آیا تا به حال اسم این روستاها را شنیده اید ؟ روستاهائی با مدارس کپری آنهم بدون امکانات و بخاری و صندلی و زیلو و تابلوی وایت برد و امکانات آموزشی و حتی دستشویی!!! تا چه برسد به کامپیوتر و اینترنت و ..... فدائیان عدالت؛ یک جمع جهادی کوچک با کارنامه ای بزرگ... منتظر لبيک سبز شما هستيم… [گل]

gharibe

یوسف می دانست تمام درها بسته هستند اما بخاطر خدا، حتی به سوی درهای بسته دوید و تمام درهای بسته برایش بازشد... "اگر تمام درهای دنیا هم برویت بسته بود، بدو، چون خدای تو و یوسف یکیست"

هوای وصل

لحظه های تلخ بی تو می رود با صد شتاب چشم ها بهر تو اینجا خیمه ای بر پا نکرد درس سخت زندگی را گفت چون آموزگار آب ونان را گفت اما صحبت از بابا نکرد جمعه های عشق کرده انتظارم را اسیر زین اسارت گردنم را حلقه ای هم وا نکرد ... [گل] اللهم عجل لولیک الفرج [گل] ---------------- سلام خوب بزرگوار ... خدا قوت. التماس دعا...[بدرود]