خواب شیخ مفید و یار غار

اهل سنت برای اثبات برتری ابوبکر بر مولای متقیان علی علیه السلام به آیه غار متمسک می شوند و این آیه را دست آویزی برای پیش بردن مقاصد خود قرار داده اند و معتقدند چون خداوند از ابوبکر به عنوان همراه پیامبرخدا(ص) یاد کرده پس...!

آیه مبارکه فوق:

لاتَنْصُرُوهُ فَقَدْ نَصَرَهُ اللهُ إِذْ أَخْرَجَهُ الَّذینَ کَفَرُوا ثانِیَ اثْنَیْنِ إِذْ هُما فِی الْغارِ إِذْ یَقُولُ لِصاحِبِهِ لا تَحْزَنْ إِنَّ اللهَ مَعَنا فَأَنْزَلَ اللهُ سَکینَتَهُ عَلَیْهِ وَ أَیَّدَهُ بِجُنُودٍ لَمْ تَرَوْها (توبه/40)

«اگر پیامبر را یاری نکنید خداوند او را یاری خواهد کرد، آن هنگام که [در جریان هجرت] کافران او را بیرون کردند، در حالیکه دو نفر بودند ،در آن هنگام که آن دو در غار بودند او به همراه خود می‌گفت: غم مخور خدا با ماست.

در این هنگام خداوند آرامش خود را بر او [پیامبر(صلی الله علیه و آله)] فرو فرستاد و با لشکرهایی که آنها را نمی‌ دید او را تقویت نمود».

برای رد ادعای فوق مناظره شیخ مفید(ره) در خواب با جناب عمر رو خدمتتون عرض میکنم.

شیخ مفید(ره) می‌فرماید:

شبی در خواب دیدم گویا به راهی می‌روم ناگاه چشمم به جمعیتی افتاد که به گرد مردی حلقه زده بودند و آن مرد برای آنها قصه می‌گفت: پرسیدم: آن مرد کیست؟ گفتند: «عمر بن خطاب» است. من نزد عمر رفتم، دیدم مردی با او سخن می‌گوید ولی من سخن آنها را نمی‌فهمیدم، سخنشان را قطع کرده و به عمر گفتم: بگو دلیل برتری ابوبکر در آیۀ غار چیست؟
عمر گفت: شش نکته‌ ای که در آیه وجود دارد بیانگر فضیلت اوست، آنگاه آن شش نکته را برشمرد

شیخ مفید (ره) می‌فرماید: به او گفتم: به راستی حق رفاقت با ابوبکر را ادا کردی!

ولی من به یاری خداوند به تمام این شش نکته پاسخ می‌دهم، مانند باد تندی که در روز طوفانی خاکستر را می‌پراکند و آن این است:
1 – دومین نفر قرار دادن ابوبکر دلیل بر فضیلت او نیست. [و تنها اخبار از عدد است] زیرا گاهی مومن با مؤمن و همچنین مؤمن با کافر در یکجا قرار می‌گیرند و وقتی انسان بخواهد یکی از آنها را یاد کند می‌گوید: دومین از آن دو [{ثانی اثنین} با توجه به اینکه معیار فضیلت در قرآن منحصر در تقواست {ان اکرمکم عند الله اتقاکم}


2 – ذکر پیامبر و ابوبکر در کنار یکدیگر هیچ دلالتی بر فضیلت ابوبکر ندارد؛ زیرا – چنانچه گفتیم – در یک جا جمع شدن دلیل بر خوبی نیست و چه بسا مؤمن و کافر در یک مکان جمع می‌شوند، همانگونه که در مسجد پیامبر اکرم(صلی الله علیه و آله) که شرافتش از غار ثور بیشتر است مؤمن و منافق و ... می‌آمدند و در آنجا کنار هم اجتماع می‌کردند. چنانچه خداوند در قرآن می‌فرماید: {فَما لِ الَّذینَ کَفَرُوا قِبَلَکَ مُهْطِعینَ عَنِ الْیَمینِ وَ عَنِ الشِّمالِ عِزینَ} (معارج/36) «این کافران را چه می‌شود که به سرعت نزد تو می‌آیند، از راست و چپ و گروه گروه» و همچنین در کشتی نوح هم نبی الله بود و هم شیطان و هم حیوانات، پس اجتماع در یک مکان دلیل بر فضیلت نیست.


3 – اما در مورد مصاحبت و همراهی، این نیز دلیل فضیلت نیست؛ زیرا مصاحب به معنای همراه بودن است و چه بسا کافر با مومنی همراه و مصاحب باشد، چنانکه قرآن می‌فرماید: {قالَ لَهُ صاحِبُهُ وَ هُوَ یُحاوِرُهُ أَ کَفَرْتَ بِالَّذی خَلَقَکَ مِنْ تُرابٍ} (کهف/37) «دوست [با ایمان] او [به همراه و مصاحبش] که با او گفتگو می‌کرد گفت: آیا به خدایی که تو را از خاک آفریده است کافر شدی» پس مصاحبت به تنهایی دلالتی بر فضیلت ندارد.


4 – اما اینکه پیامبر اکرم(صلی الله علیه و آله) به ابوبکر فرمود: {لاتحزن} «نترس» این دلیل بر خطای ابوبکر است نه فضیلت او؛ زیرا حزن و ترس ابوبکر یا به جا بوده و یا بی جا و گناه. اگر به جا بود پیامبر اکرم(صلی الله علیه و آله) او را از آن نهی نمی‌کرد، پس بی جا و گناه بوده که حضرت او را از آن نهی نموده است و فرمود: «لاتحزن» [آری، ترس او بی جا و گناه بوده، و این آیه نه تنها دلالت بر مدح ندارد بلکه گویای مذمت اوست. چون خداوند متعال می‌فرماید: {أَلا إِنَّ أَوْلِیاءَ اللهِ لا خَوْفٌ عَلَیْهِمْ وَ لا هُمْ یَحْزَنُونَ} (یونس/62) «آگاه باشید که دوستان خدا هرگز هیچ ترس و اندوهی در دل آنها نیست» جالب اینکه: این حزن و ترس او حتی در صورتی بوده که ابوبکر بشارت‌های پیامبر(صلی الله علیه و آله) را می‌شنیده و برخی از معجزات آشکار را نیز دیده است؛ معجزاتی که بایست او را به سر حدّ یقین برساند‌، معجزاتی که خبر از محافظت پیامبر(صلی الله علیه و آله) از دست دشمنان می‌داد، حتی دید که چگونه و در یک لحظه عنکبوت تاری را بر در غار تنید و کبوتری نیز در آنجا تخم گذارد، اما در عین حال ابوبکر برخود می‌ترسید که مبادا خطری به وی رسد!]


5 – اما اینکه پیامبر اکرم(صلی الله علیه و آله) فرمودند: {ان الله معنا} «خدا با ماست» دلیل بر آن نیست که منظور هر دو باشند، بلکه منظور شخص پیامبر اکرم(صلی الله علیه و آله) به تنهایی می‌باشد و حضرت از خودش تعبیر به جمع می‌کند، چنانکه خداوند در قرآن از خود به لفظ جمع یاد کرده است و می‌فرماید: {إِنّا نَحْنُ نَزَّلْنَا الذِّکْرَ وَ إِنّا لَهُ لَحافِظُونَ} (حجر/9) «ما ذکر [قرآن] را فرستادیم و ما قطعاً آن را نگهبانیم».


6 – اما اینکه گفتی: سکینه و آرامش بر ابوبکر نازل شده [{فَأَنْزَلَ اللهُ سَکینَتَهُ عَلَیْهِ}] با ظاهر سیاق آیه مخالف است؛ زیرا سکینه بر آن کسی نازل شده است که طبق قسمت آخر آیه لشکر نامرئی خدا به یاری او شتافت که پیامبر اکرم(صلی الله علیه و آله) باشد. اگر بخواهی بگویی هر دو [یعنی سکینه و یاری لشکر نامرئی] برای ابوبکر بوده، باید پیامبر(صلی الله علیه و آله) را در اینجا از نبوت خارج سازی. پس سکینه بر پیامبر اکرم(صلی الله علیه و آله) فرود آمده: زیرا در غار تنها کسی بود که شایستگی آرامش داشت [توضیح اینکه: ضمیر {علیه} در {فَأَنْزَلَ اللهُ سَکینَتَهُ عَلَیْهِ} به شخص پیامبر اکرم(صلی الله علیه و آله) باز می‌گردد به دو جهت: جهت اول اینکه: در آن حال با این حرکات و جزع و فزع‌هایی که ابوبکر داشت، پیامبراکرم(صلی الله علیه و آله) بیم این را داشت که قضیه فاش شود، لذا خداوند سکینه‌اش را بر او نازل فرمود. جهت دیگر اینکه: ضمائر قبل و بعد در آیه همگی بدون شک به پیامبر اکرم(صلی الله علیه و آله) باز می‌گردد مثل ضمیر در ]تنصروه – نصره – یقول – اخرجه – لصاحبه – ایده[ حال اگر تنها ضمیر {علیه} به غیر حضرت باز گردد خلاف ظاهر و سیاق است و اینکه گفته شد: پیامبر(صلی الله علیه و آله) احتیاج به سکینه و آرامش ندارد در پاسخ می‌گوییم: پیامبر اکرم(صلی الله علیه و آله) نیز در هنگام شدائد احتیاج به سکینه و آرامش دارد، چنانچه خداوند در چند جا آرامش و سکینه‌اش را بر حضرت نازل فرمود، کما اینکه در واقعۀ حنین فرمود: {ثُمَّ أَنْزَلَ اللهُ سَکینَتَهُ عَلى رَسُولِهِ وَ عَلَى الْمُؤمِنینَ} (توبه/26) «سپس خداوند سکینه و آرامشش را بر پیامبر خود و بر مؤمنان نازل کرد». و همچنین در دیگر موارد مانند آیه 26 سوره فتح. جالب اینجاست که در تمامی موارد خداوند سکینه و آرامشش را بر پیامبر اکرم(صلی الله علیه و آله)و بر مؤمنین فرو فرستاده است اما در آیۀ غار فقط بر شخص رسول الله(صلی الله علیه و آله) فرستاده است.


در ادامه شیخ مفید(ره) به عمر بن خطاب فرمود: اگر به این جمله [آیۀ غار] برای رفیقت [ابوبکر] استدلال نکنی بهتر است. در اینجا بود که او [عمر] نتوانست پاسخ مرا بدهد و مردم از دورش پراکنده شدند و من از خواب بیدار شدم.

منبع: شرح المنام شیخ مفید(ره)

/ 10 نظر / 114 بازدید
mohammadreza

اجرت با صاحب الزمان خوشحال می شم بهم سر بزنی به این ادرس mohammadrezaamini.persianblog.ir

مهدی هویزه

بسم رب الزینب سلام دم شیخ مفید گرم توی خواب هم وقتی برای استراحت نداشته انشاالله الساعه سر سفره ی امیرالمومنین علی بن ابی طالب علیه السلام مهمون باشه ممنونم به خاطر نگاشتن این مطلب زیبا لذت بردم عادت کردم کلید اینتر رو بزنم و ببینم پرچم کدوم کشور بالا سر نظرمه[وحشتناک] موفق و پیروز و تا قیامت علوی باشید فقط حیدر امیرالمومنین است یا علی مدد

پاییز 75

عالی بود ممنون در رابطه با چهارشنبه سوری مطلب آپ کردم حتما تشریف بیارین

عمه

سلام.دستت دردنکنه خیلی کامل وجامع بود.موفق باشی[گل]

سید@

سلام... خیلی مفید بود....

زلال

سلام عصر به خیر ممنون از مطلبی که گذاشتید الان هم افرادی هستند که همانند عمر به واسطه ی بودن با بزرگانی سعی می کنن جایگاهی فراتر از شأنشون برای خودشون پیدا کنن

توحید

چه دین بزرگی است اسلام،دینی سراسر رحمت و حکمت! و چه علمای بزرگی دارد این اسلام ناب محمدی.

بهاره

کی گفته اهل سنت حضرت ابوبکر رو بزرگتر از حضرت علی میدونن !!! اینها همه چرت و پرته ! تمام یاران و صحابه پیامبر که در رکاب آن حضرت بودن همه یکسان هستن . همه دوستان پیامبر هستن و قابل احترام .