همکاری در امور منزل در کلام فاطمة الزهرا (س)

امیرالمومنین علی علیه السلام فرمود روزی رسول خدا در منزل بر ما وارد شد.

فاطمه(سلام الله علیها) نزدیک دیگ غذا نشسته بود و من هم برایش عدس تمیز می کردم. آنحضرت مرا با لقب یا ابالحسن خواندند ، عرض کردم بفرمائید. اظهار داشتند: بشنو از من آنچه را که به دستور پروردگارم میگویم! هیچ مردی نیست که در کارهای منزل به همسرش کمک کند ، مگر اینکه پاداش او به هر تار مویی که بر بدنش روییده باشد ، ثواب یکسال عبادتی است که تمام روزهایش روزه گرفته و تمام شبهایش را به عبادت ایستاده و شب زنده داری کرده باشد و خداوند به او ثوابی می بخشد که به انبیای صابر خود مثل حضرت داوود و یعقوب و عیسی علیه السلام بخشیده باشد!

ای علی کسی که در کارهای منزل به همسر خود بدون سرکشی و تکبر خدمت کند ، پروردگار اسمش را در دفتر شهدا ثبت می کند و برایش به هر روز و شبی ، ثواب هزار شهید و به هر قدمی که برمی دارد ،به آن مرد ثواب هزار حج و هزار عمره می دهد و به هر قطره ای که از بدنش عرق بیاید ، یک خانه در بهشت برایش منظور می دارد!

...

ای علی! خدمت به همسر کفاره ی گناهان کبیره است و خاموش کننده ی آتش خشم پروردگار جبار و صداق ازدواج با حور العین و این خدمت موجب زیادی خوبی ها و علو مقام است!

ای علی خدمتکار همسر نمی شود مگر شخص صدیق و درستکار و یا شهید و یا مردی که خداوند متعال خیر دنیا و آخرتش را خواسته باشد!

بحار الانوار جلد 13

/ 9 نظر / 5 بازدید
باشو

سلام .زدی توخط بانوان مکرمه .اقاازفرداکاربی کار...دستت دردنکنه خداوندبه همسران فقط انصاف بده کفایت میکنه کارپیشکش.[گل]

باشو

وای توعجب ادمی هستی داری منو دعوت به شورش میکنی؟نمیگی ادمیزاده یه وقت خام میشه وقیام میکنه؟ شوهربرمن ولایت داره اقا !!! این حرفا توکت من نمیره من فقط یه جوانصاف کمبوددارم مخلصشم هستم دربست...تودیگه خطرناکی

باشو

اخه چرا؟چراداری توکارمون مغلطه میکنی؟ اقاجریان مردم عادی باجماعت محترم روحانی (ازنزدیک اشنایی دارم خوب همسرداری وفرزندتربیت میکنند) کاملا فرق میکنه.قصه ی ما حکایت مرده ومرده شوره حالا تافردابگو .من ازوضعیت موجودراضیم .

باشو

ازشوخی گذشته من خیلی ازخانومارومی شناسم که اصلا حقی برای اقایون قائل نیستند تکلیف اقایون بااین نوع خانوماچیه؟ منکه اقایون رومظلومترمی بینم لااقل توشهرخودم...اینهمه بی حجابی ولنگاری مگه حق مردنیست اعتراض کنه؟حق مردنیست برخوردجدی بکنه؟

مصطفی درخشان

سلام بسیار زیبا بود [ماچ] ممنون داداشم [قلب][قلب] خدا بهت خیر بده

دیبا

ببببببببببببببببببببببببببببببببببببببله قابل توجه اقایوووون محترم[نیشخند][خنده][قهقهه]

دیبا

البته اینم بگم نظر عمه جون کاملا درسته آقایونم یه سری حق هایی دارن گردن ما خانوما ولی خوب این سری نوبت حقوق خانوما بود انشاالله تو یه پست دیگه داداش غریبمون راجع به حقوق آیایون گرامم مینویسه مگه نه؟؟؟؟؟[چشمک][نیشخند]

دیبا

پس همه چی حله فعلا یا حق...[لبخند][گل][خداحافظ]

ا.قدردان

ممنونم که در این روزهای عزیز و بزرگ مطالبت بجاست [گل][گل][گل][گل]