چند نکته در مورد نقل احادیث

"وما یتبع اکثرهم الا ظنا ان الظن لا یغنی من الحق شییا ان الله علیم بما یفعلون"(یونس36)

2)علم الحدیث یکی از مهمترین و قدیمیترین و گسترده ترین علوم اسلامیست که خود شامل  شاخه ها و شعب مختلفیست از جمله: علم رجال،علم درایه(مصطلح الحدیث)،فقه الحدیث،اصول الحدیث،غریب الحدیث و...و برای  اظهار نظر صحیح در مورد یک حدیث اشنایی با این علوم( ولو در حد اجمال )لازم است.

3)اگر خود،صاحبنظر نیستیم حداقل به متخصصین رجوع کنیم تا مبادا در "دام جهالت" اسیر شویم.(گرچه امروز اظهار نظرهای عوامانه بخصوص با تیریپهای روشنفکرانه شدیدا مد شده!!)

4)جعل و تحریف احادیث همواره(حتی در زمان حیات(ظاهری) پیامبر اکرم(ص)) به عنوان یکی از مهمترین حربه های دشمنان برای تحریف اسلام ناب مطرح بوده(و هست!) تا جایی که امثال ابوهریره ها و کعب الاحبار ها و... هزاران هزار حدیث  دروغین جعل نمودند،اما علمای  آگاه شیعه (با هدایتگریهای ائمه(ع))با تاسیس علم الحدیث و وضع اصول و قوانین علمی متعددی برای تشخیص احادیث صحیح از سقیم مانع از تحقق خواب و خیالهای پلید دشمنان شدند.

(مثلا یکی از شرایط حجیت حدیث در نزد علمای شیعه انست که تمام روات ان باید:عادل و ثقه(مورد اطمینان) باشند،بنابر این حدیثی که در سلسله سند ان دروغگوهایی مثل ابوهریره وجود داشته باشد،نزد انان به کلی از درجه اعتبار  ساقط است)

آری به همین دلیل است که جوامع روایی شیعه همچون:کافی(مرحوم کلینی)،من لایحضره الفقیه(شیخ صدوق)،تهذیب و استبصار(شیخ طوسی) و... برای هر صاحب خردی کاملا  قابل تشخیص از کتب روایی سایر فرق اسلامیست!

[هریک از این کتابها حاصل تلاش چندین وچند ساله ان بزرگوارانست،مثلا تالیف کتاب کافی توسط مرحوم کلینی حدود 20 سال طول کشید! ]

5)در پایان برای دوستانی که علاقمند به آشنایی با تاریخ حدیث شیعه هستند،چند کتاب مختصر معرفی میکنم:

نگاهی به سرگذشت حدیث(علامه عسکری)،مقدمه ای بر تاریخ تدوین حدیث(رسول جعفریان)،علوم حدیث(علی نصیری)،علم الحدیث(کاظم مدیر شانه چی)،پژوهشی در علم الحدیث(دکتر عاشوری)،علم الحدیث(زین العابدین قربانی)و...

6)مطالب مذکور در رد یا اثبات مساله مورد بحث نبود (جون بنده هم صلاحیت علمی اظهار نظر در این امر را ندارم)بلکه صرفا جهت اگاهی  برخی دوستان بود تا مبادا شبهات القاء شده از سوی دشمنان موجب شود نسبت ارزش فوق العاده این میراث گرانبهای خود(که حاصل زحمات و از خود گذشتکی های بیش از هزار ساله محدثان و عالمان شیعه است) دچار تردید شویم.

7)از صبر و حوصله تون متشکرم،شدیداالتماس دعا.(یاعلی)

/ 1 نظر / 12 بازدید
ستاره

مطلب خوبی بود.منم واقعا متاسف میشم که میبینم جایی 1 حدیث ذکر میشه و با توجه به اون اشخاصی محکوم و اشخاصی تبرئه میشن. حکمی صادر میشه و کلی صفات به افراد مختلف نسبت داده میشه .