اعتیاد تدریجی دانش آموزان پرشور و نشاط به قرص های ریتالین (متیل فندیت)!

قرص های ریتالین در وهله اول برای درمان یکی از انواع اختلال بیماریهای روانی دوران کودکی به نام "بیش فعالی همراه با نقص توجه" استفاده می شود, در مواقعی نیز توسط پزشکان برای درمان بیماران مبتلا به " حمله خواب" تجویز می شود. همچنین ریتالین به عنوان دارویی با اثر سریع در درمان افسردگی کاربرد دارد.  ولی در سال های اخیر مصرف خود سرانه این دارو در کشور ها رو به افزایش گذاشته است که عدم آگاهی از آثار و ویژگی های این قرص می تواند نگران کننده باشد. هم اکنون گزارش های متعددی وجود دارد که برخی از افراد برای بیدار ماندن در شبهای امتحان به جای مصرف قهوه و چای از قرص های ریتالین استفاده می کنند. شواهد متعدد حاکی از آن است که این افراد از این قرص ها استفاده می کنند تا بتوانند چندین ساعت متوالی بیدار بمانند و به شکل غیر معمولی تمرکز خود را در مدت طولانی حفظ کنند.
آثار مصرف ریتالین:
از آنجا که ریتالین دارویی است که توسط پزشکان تجویز می شود, مصرف کنندگان تصور می کنند این قرص ها بی خطرند و آن " بد نامی " مواد مخدر را ندارند. در حالی که عوارض مصرف خودسرانه این قرص ها می تواند در حد مواد دیگر نظیر کوکایین و آمفتامین باشد. پزشکان و روانپزشکان با صراحت اعلام می‌کنند ترک کردن داروهای محرک آمفتامینی نظیر ریتالین و اکستازی، بسیار سخت‌تر و پیچیده‌تر از کراک، هرویین و سایر مواد مخدر است. استفاده محدود و کنترل شده ریتالین باعث عادت کردن بدن مصرف کننده به دوزهای پایین و در نتیجه ایجاد علاقه فرد به استفاده از دوزهای بالاتر و حتی مصرف داروهای سنگین‌تر و خطرناک‌تر می‌شود.
 شایع ترین عوارض مصرف خود سرانه قرص های ریتالین عبارتند از:
عصبی شدن و بی خوابی
حالت تهوع و استفراغ
احساس سرگیجه و سردرد
تغییرات ضربان قلب و فشار خون (که معمولا به صورت افزایش است ولی در مواردی نیز به شکل کاهش دیده می شود.)
خارش و جوش های پوست
دردهای شکمی, کاهش وزن و مشکلات معده
مصرف دایمی و اعتیاد(وابستگی)
بروز حالت های روان پریشی (جنون) و علایم وابستگی به ریتالین
بروز افسردگی پس از قطع مصرف
عوارض مصرف مقادیر زیاد ریتالین:
از دست دادن اشتها و سوء تغذیه
لرزش و پرش عضلات
تب,تشنج و سردرد
نامنظم شدن ضربان قلب و تنفس که در مواردی می تواند به شکل خطرناکی ادامه پیدا کند
تکرار حرکات و اعمال بی هدف
بروز حالت های پارانویید(سوء ظن), توهم و هذیان
احساس حرکت و جنبش حشرات در زیر پوست
مرگ (تاکنون در چند مورد سوء مصرف ریتالین منجر به مرگ شده است)

از آنجا که داروهای محرک با افزایش کاتکول آمین هایی مانند دوپامین بر مغز اثر میکنند و ورزش های هوازی ( مثل شنا ، پیاده روی ، دوچرخه سواری ) نیز با تاثیر بر نوراپی نفرین ، دو پامین و اپی نفرین می توانند اثرات این داروها را تقلید کنند . بنابراین به جای استفاده از دارو ، به ورزش روی آورید که همان اثرات را بدون عوارض دارد .
به مقدار کافی ماهی یا روغن ماهی که سرشار از چربی امگا 3 می باشد و برای تقویت حافظه مفیداست ، را مصرف کنید .
از همه مهمتر تنبلی را کنار بگذارید .
آنچه که اهمیت دارد و خلا وجود آن به شدت احساس می شود اطلاع رسانی صحیح ، پیگیری و مراقبت از سوی مراجع ذیصلاح و نهادهای مسئول در این زمینه است و توجه و اراده جدی مسئولان برای شناسایی و کنترل این پدیده ، ضروری و انکار ناپذیر است! »

"پیگیری و اطلاع رسانی فراموش نشود!"

/ 45 نظر / 90 بازدید
نمایش نظرات قبلی
علیرضا

سلامتی رفیقی که وقتی رو ترازو میره معرفتش بیشتر از وزنشه !

ثریا

ُسلام. خوبین؟ واقعا تاسف باره[ناراحت]ممنون از اطلاع رسانیتون [گل] ای امیرعرفه بی تو صفانیست که نیست بی تو اندرعرفه عشق ووفانیست که نیست ای امیرعرفه یوسف زهرامهدی حاجتی غیرظهورت به خدا نیست که نیست عید قربان مبارک[گل][خداحافظ]

تي تي

انشالله آنچه امام حسین (ع) در دعای عارفانه عرفه ازخداوند متعال طلبیدند رزق و روزی شما مومنین شود. التماس دعا

مهم نیست

عید قربان، عید شرافت بنى آدم است و کرامت انسانى اش جشن رها شدن از قید پدرانى است که جان فرزند خویش را نذر قربان گاه ها مى کردند . . . روزگارتان به زیبای گلستان ابراهیم وپاکی چشمه زمزم.عیدتان مبارک.

زلال

خاک عرفات را، آب زمزم را، كوه حرا را، جرات ابراهيم را، طاقت اسماعيل را، وصال معشوق را صاحب كعبه نصيبت كند. عيدتون مبارك [گل]

غزل

سلام عیدتون مبارک انشاا... البته اگه روز عید ببینی پیاممو اگه روزای بعد دیدی عید گذشتت مبارک [نیشخند][نیشخند]

نیلوفر

سلام دوست خوبم امیدوارم حالتون خوب باشه عیدتون مبارک شاد باشید همیشه [گل]

کوثر

گوش اگر گوش تو وناله اگر ناله ی من آنچه البته به جایی نرسد فریاد است!!!!!!!!!!!!!