بوی تعفن عالم بی عمل!

شما وظایف سنگینى دارید. اگر در حوزه‏ ها به وظایف خود عمل نکنید و در صدد تهذیب خود نباشید و فقط دنبال فرا گرفتن چند اصطلاح بوده مسائل اصولى و فقهى را درست کنید، در آتیه خداى نخواسته براى اسلام و جامعه اسلامى مضر خواهید بود؛ ممکن است، العیاذ باللّه، موجب انحراف و گمراهى مردم شوید.

اگر به سبب اعمال و کردار و رفتار نارواى شما یک نفر گمراه شده از اسلام برگردد، مرتکب اعظم کبایر مى ‏باشید؛ و مشکل است توبه شما قبول گردد. چنانکه اگر یک نفر هدایت یابد، به حسب روایت بهتر است از آنچه آفتاب بر آن مى ‏تابد ، مسئولیت شما خیلى سنگین است. وظایف شما غیر از وظایف عامه مردم مى‏ باشد؛ چه بسا امورى که براى عامه مردم مباح است، براى شما جایز نیست، و ممکن است حرام باشد. مردم ارتکاب بسیارى از امور مباحه را از شما انتظار ندارند، چه رسد به اعمال پست نامشروع، که اگر خداى نخواسته از شما سربزند، مردم را نسبت به اسلام و جامعه روحانیت بدبین مى‏ سازد.

درد اینجاست: اگر مردم از شما عملى که بر خلاف انتظار است مشاهده کنند، از دین منحرف مى ‏شوند؛ از روحانیت برمى‏ گردند، نه از فرد. اى کاش از فرد برمى ‏گشتند و به یک فرد بدبین مى ‏شدند. ولى اگر از یک روحانى عملى ناشایست و برخلاف نزاکت ببینند، تجزیه و تحلیل نمى ‏کنند همچنانکه در میان کسبه افراد نادرست و منحرف وجود دارد و در میان اداریها اشخاص فاسد و زشتکار دیده مى ‏شود، ممکن است در میان روحانیون نیز یک یا چند نفر ناصالح و منحرف باشد.

لذا اگر بقالى خلاف کند، مى ‏گویند فلان بقال خلافکار است.

اگر یک عطار عمل زشتى مرتکب گردد، گفته مى ‏شود فلان عطار زشتکار است.

لیکن اگر آخوندى عمل ناشایسته‏اى انجام دهد، نمى ‏گویند فلان آخوند منحرف است، گفته مى ‏شود آخوندها بدند!

وظایف اهل علم خیلى سنگین است؛ مسئولیت علما بیش از سایر مردم مى ‏باشد. اگر به اصول کافى  ، کتاب وسائل ، به ابواب مربوط به وظایف علما مراجعه کنید، مى‏ بینید تکالیف سنگین و مسئولیتهاى خطیرى براى اهل علم بیان شده است.

در روایت است که وقتى جان به حلقوم مى ‏رسد، براى عالم دیگر جاى توبه نیست، و در آن حال توبه وى پذیرفته نمى ‏شود؛ زیرا خداوند از کسانى تا آخرین دقایق زندگى توبه مى ‏پذیرد که جاهل باشند.

و در روایت دیگر آمده است که هفتاد گناه از جاهل آمرزیده مى ‏شود پیش از آنکه یک گناه از عالم مورد آمرزش قرار گیرد.

زیرا گناه عالم براى اسلام و جامعه اسلامى خیلى ضرر دارد.

عوام و جاهل اگر معصیتى مرتکب شود، فقط خود را بدبخت کرده، بر خویشتن ضرر وارد ساخته است؛ لیکن اگر عالمى منحرف شود و به عمل زشتى دست زند، عالمى را منحرف کرده، بر اسلام و علماى اسلام زیان وارد ساخته است.

اینکه در روایت آمده که اهل جهنم از بوى تعفن عالمى که به علم خود عمل نکرده متأذى مى ‏شوند، براى همین است که در دنیا بین عالم و جاهل در نفع و ضرر به اسلام و جامعه اسلامى فرق بسیار وجود دارد. اگر عالمى منحرف شد، ممکن است امتى را منحرف ساخته به عفونت بکشد. و اگر عالمى مهذب باشد، اخلاق و آداب اسلامى را رعایت نماید، جامعه را مهذب و هدایت مى ‏کند.

...هم اکنون در تهران، که فی الجمله اطلاع دارم، محلات آن با هم فرق دارد: در محله‏اى که عالم منزه و مهذبى زیست مى ‏کند، مردمان صالح با ایمانى دارد. در محله دیگر که یک نفر منحرف فاسد معمم شده، امام جماعت گردیده، دکان درست کرده است، مى‏ بینى طایفه ‏اى را فریب داده، آلوده و منحرف ساخته است. همین آلودگى است که از بوى تعفن آن اهل جهنم اذیت مى‏ شوند. این تعفنى است که عالم سوء، عالم بى ‏عمل، عالم منحرف، در همین دنیا به بار آورده، و بوى آن در جهان دیگر شامه اهل جهنم را مى ‏آزارد. نه اینکه در آنجا چیزى به او افزوده باشند؛ آنچه در عالم آخرت واقع مى ‏شود چیزى است که در این دنیا تهیه گردیده است. به ما چیزى خارج از عمل ما نمى ‏دهند. وقتى بنا باشد عالمى مفسده جو و خبیث باشد، جامعه‏اى را به عفونت مى ‏کشد؛ منتهى در این دنیا بوى تعفن آن را شامه‏ ها احساس نمى ‏کند؛ لیکن در عالم آخرت بوى تعفن آن درک مى ‏گردد. ولى یک نفر عوام نمى ‏تواند چنین فساد و آلودگى در جامعه اسلامى به بار آورد. عوام هیچگاه به خود اجازه نمى ‏دهد که داعیه امامت و مهدویت داشته باشد، ادعاى نبوت و الوهیت کند؛ این عالم فاسد است که دنیایى را به فساد مى ‏کشاند: اذا فسد العالم، فسد العالم."

برگرفته از کتاب جهاد اکبر نوشته امام روح الله الموسوی الخمینی

توصیه میکنم این کتاب رو هم تهیه کنید و به آرشیو کتاب هایی که خوندید اضافه کنید!

/ 16 نظر / 19 بازدید
نمایش نظرات قبلی
کریستال

البته همه اینجوری نیستن ولی اینکه از کجا بفهمیم کی پست فطرته و کی نیست باید به مغزمون رجوع کنیم چون هرکاری میکنیم خودمون کردیم و میتونستیم قبلش خوب بهش فکرکنیم! خدا به همه انسانها عقل داده پس اینکه بگیم مرجع تقلیدم گفته بود فلان کار درسته اشتباه کردیم چون با تفکر میشه فهمید طرف درست میگه یا نه و وقتی فهمیدن اینطور نیست باید مرجعوشونو عوض کنن! یه چیز دیگه هم اینکه پیامبر(ص) همیشه به مسلمونا گفته علم بیاموزین. پس با علم آموختن میشه بهتر تفکر هم کرد.

نفس

یعنی چی یه مدت آتیشی بعدشم؟؟؟بعدشم چی؟؟؟ چی دیدی مثلآ ک میگی خوش ب حال من؟؟؟؟

zizi

سیلووووووووووووم علمای دینی ما هستند که ایران و جهان اسلام را نگهمیدارند (نه البته منحرفا)

فریبا

سلام اول تشکر از اینکه خبرم کردید دوم درمورد پستی که گذاشتید باید بگم این موضوع رو شخصا تجربه کردم.حدود سه سال پیش پدرم میخواست یکی از طبقات خونه رو به کسی اجاره بده و چون نمیتونست به هر کسی اعتماد کنه تصمیم گرفت پیش نماز مسجد بانکش رو بیاره که مثلا خیالش راحت باشه که این آقا خدا و پیغمبر سرش میشه.اما هنوز یک سال از اومدنش نگذشته بود که روی واقعیش رو نشون داد و از اونجا به بعد نمیدونم چرا نظرم نسبت به همه آخوندا تغییر پیدا کرد-البته به جز دونفر که یکیش رهبر هستن و دیگری آیت الله بهجت- متاسفم برای اون دسته از ادمایی که دین خدا رو وسیله ای قرار میدن برای منفعت خودشون و امیدوارم همشون روز قیامت رسوا و شرمنده بشن...

مهتا

سلاممممممممممممممممممممممممم.....خوبين؟؟؟ دوستاي عزيزم يه مشكل پيش اومده و اگه ميشه يه سر بزنيد ....خواهشا. بجز اون مشكل كه شرمندم ميكنه ،يه خبر خوبم دارم. اونم پست جديدمه منتظرتما

محمد ایران 92

سلام و درود بر شما عالم بی عمل برابر است با زنبور بی عسل

نجمه(ستاره)

سلام برادر خوبم...[گل][گل] منم ادست این عالمین بی عمل خیلی ناراحتم...[ناراحت][ناراحت] آخه من خیلی بهشون عتقاد دارم.. چرا ذهنیت ما رو خراب میکنن؟[سوال]

امید

دوست عزیز اینجور آدم ها زیادن که به اسم دین میان جلو